а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богат

мн. богати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23089
богаташ
Англиски: rich person Албански: pasanik
Примери:
Богатите од плашиците прават мезе со вино, а сиромасите прават коркутка, вкусна густа чорба.
Тој се ожени за богата.
Изведенки
1. богатски прид.
богатските
Што припаѓа, што се однесува на богат.
2. богата ж.
богаташка