а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богатник

мн. богатници
Вид збор: Именка, машки род
богаташ
Англиски: rich person
Употреба: Архаизам
Примери:
Тој беше угледен богатник.
Изведенки
богатница ж.
мн. богатници