а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богати

богатат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20019
1. Прави да биде богат.
Англиски: enrich Албански: pasurohem
Примери:
Тој го богати својот јазичен израз читајќи секојдневно.
2. (се богати) Станува богат.
Англиски: become wealthy Албански: pasurohem
Примери:
Речникот се богати од сите македонски дијалекти.
Изведенки
богатење ср.
глаг. им.