а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богаташ

мн. богаташи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9005
Што е богат, има премногу пари.
Англиски: rich person
Примери:
Синовите на новите богаташи возат скапи автомобили.
Изведенки
богаташки прид.
богаташкиот
Пример: Богаташки син.