а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

богами

Вид збор: Модален збор
Ранг: 3646
За потсилување на тоа што се кажува.
Англиски: by God
Примери:
Грмеше, богами, пол саат, прописно.
А сега, богами, ни со години нема да ја поправиш положбата.