а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бовча

мн. бовчи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6018
1. Врзоп со предмети, обично алишта, шамија, чаршаф, скутник и сл.
Англиски: bundle Турски: bohça Албански: bohçë
Примери:
Донка со бовчите пред неа се намести до пајтонџијата.
2. скутник, прегач
Англиски: apron Турски: bohça Албански: përparëse
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Кога влезе тој, таа ја сопаша бовчата и му пријде.
Изведенки
1. бовче ср.
мн. бовчиња
дем.
2. бовчиче ср.
мн. бовчичиња
дем.
3. бовчичка ср.
мн. бoвчички
дем.
4. бовчуле ср.
мн. бовчулиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК