а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бовча

мн. бовчи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6111
1. Врзоп со предмети, обично алишта, шамија, чаршаф, скутник и сл.
Англиски: bundle Турски: bohça Албански: bohçë
Примери:
Донка со бовчите пред неа се намести до пајтонџијата.
2. скутник, прегач
Англиски: apron Турски: bohça Албански: përparëse
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Кога влезе тој, таа ја сопаша бовчата и му пријде.
Изведенки
1. бовче ср.
мн. бовчиња
дем.
2. бовчиче ср.
мн. бовчичиња
дем.
3. бовчичка ср.
мн. бoвчички
дем.
4. бовчуле ср.
мн. бовчулиња
дем.