а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бовчалак

мн. бовчалаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27750
Бовча со подарок што го подготвува невестата за сватовите.
Англиски: dowry Турски: bohça
Примери:
Тука зетот го даруваат со бовчалак.