а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боболкница

мн. боболкници
Вид збор: Именка, женски род
Листопадно дрво со сладок плод; дрво на дудинка, бела црница.
Латински: Morus Англиски: mulberry Албански: man, dud
Употреба: Ботаника
Примери:
Од боболкницата ми падна една гасеница во вратот.
Децата сакаа да се качуваат на боболкницата и да зобаат боболки.