а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боболка

мн. боболки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46468
Дудинка, бела црница, плод и дрво.
Латински: Morus Англиски: mulberry Албански: man, dud
Употреба: Ботаника
Примери:
Во дворот имавме голема боболка.
Децата јадеа од јадрите бели и црни боболки што им ги натресе бабата.