а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бобинка

мн. бобинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32433
1. Општ назив за секој зрнест ситен плод.
Англиски: berry Албански: kokërr, murrizë
Примери:
Грмушката беше начичкана со некакви црвени бобинки.
2. Бел глог, листопадна грмушка со пепеласто сива кора на младите гранчиња, белосивкаста или зеленкаста, со ситни црвени плодови;
Латински: Crataegys monogyna Англиски: whitethorn Албански: murrizë e bardhë
Употреба: Ботаника
3. боболка
Албански: murrizë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор