а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боа

мн. бои
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38477
Вид змија, змиски цар.
Латински: Boa constrictor Англиски: boa
Употреба: Зоологија
Примери:
Околу вратот на животното беше замотана боа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК