а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блујавица

мн. блујавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34717
1. блуеница
Англиски: puke Албански: lloj bari
Употреба: Медицина
2. Вид плевел што расте на житните полиња.
Латински: Lolium temulentum Англиски: cockle Албански: lloj bari
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК