а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блуз

(едн.) блузот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15105
Стил во музиката, песни, музика со меланхоличен призвук, карактеристичен за американските црнци.
Англиски: blues
Употреба: Музика и танц
Примери:
Блузот - тоа е гласот на црна Америка.