а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блуза

мн. блузи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4074
1. Горен дел од женска облека, направен од тенок материјал или плетен.
Англиски: blouse Француски: blouse Албански: bluzë
Примери:
Девојката беше во бела памучна блуза и здолниште во боја.
2. Дел од униформа.
Англиски: blouse Албански: bluzë
Примери:
војнички блузи
Изведенки
1. блузичка ж.
мн. блузички
дем.
2. блуска ж.
мн. блуски
дем.
Пример: Седиме на сонце, плетеме блуски и си зборуваме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК