а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блуеница

мн. блуеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43213
Тоа што се повраќа, што е изблуено.
Англиски: puke
Употреба: Медицина , Разговорно
Примери:
Тој со крпата ги бришеше блуениците од подот.