а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блудец

мн. блудци
Вид збор: Именка, машки род
Чинија со пченица, шеќер и ореви, пригодена според православниот обичај.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Одеше по колата мртовечка со блудецот в раце.
Жените се вратија од гробишта, ги растоварија празните кошници и останатите лепчиња и блудците.