а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блокира

блокираат; блокирал; блокиран; блокирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 10801
1. Направи, прави блокада, опколи, опколува, запре, запира нешто преку блокада.
Англиски: block Албански: bllokoj
Примери:
Силни воени единици го блокираа градот.
Полицијата ги блокира излезите од селото.
2. Забрани, забранува, спречи, спречува исплата.
Англиски: block Албански: ndaloj, bllokoj
Употреба: Економија
Примери:
Владата ги блокира сметките на две министерства.
Банката ги блокира тековните сметки.
Изведенки
блокирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК