а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блог

мн. блогови
Вид збор: Именка, машки род
Веб-сајт наменет за дискусии или размена на мислења.
Англиски: blog
Употреба: Информатика
Примери:
На разни блогови се разви дискусија на оваа тема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК