а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блогер

мн. блогери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54874
Лице што редовно пишува текстови на веб-сајт наменет за дискусии или размена на мислења.
Англиски: blogger
Употреба: Информатика
Примери:
Измислената приказна на македонскиот блогер.