а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блиц

мн. блицеви
Вид збор: Именка, машки род
1. Блесок, краткотрајно силно светло.
Англиски: flash Германски: Blitz Албански: blic, shkreptimë
2. Додаток кон фотографскиот апарат за осветлување при снимање во мрак.
Англиски: flash Германски: Blitz Албански: blic
Примери:
Настапи целосно помрачување и само блицовите на фотоапаратите ја нарушуваа темнината.
Изведенки
блиц прид.
(немен.)
краткотраен, кус
Пример: блиц посета
FlexiMac
 менување на македонски глаголи