а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блискост

блискоста
Вид збор: Именка, женски род
Чувство за непосредност кон некого или нешто.
Англиски: closeness
Примери:
Таква блискост немам одамна почувствувано.
Блискост кон својот роден крај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи