а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блинкер

мн. блинкери из. мн. блинкера
Вид збор: Именка, машки род
Вештачки мамец што служи за ловење риби, обично во спортскиот риболов.
Англиски: bait Германски: Blinker
Примери:
Рибата го скина конецот сосе блинкерот.
Некои рибари се враќаа со блинкери в раце, а торбите им беа празни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи