а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блик

мн. бликови
Вид збор: Именка, машки род
Истек на течност од нешто.
Англиски: gush
Примери:
Бликот од чешмата.
Блик вода.
Тенок блик млеко му се цеди во устата.
Врелите бликови на минералната вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи