а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блика

бликаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7496
1. Тече, истекува, се разлева силно, во големо количество.
Англиски: gush Албански: shpërthen, rrëken
Примери:
Меѓу камењата блика чиста вода.
Од носот му бликаше крв.
2. Се изразува, се пројавува со голема сила, во голема мера.
Англиски: gush Албански: shpërthen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од борците бликаше силна верба.
Децата бликале од радост.
Од него бликаше сила на маж.
Изведенки
бликање ср.
глаг. им.