а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

близни

(се) близнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 52486
Раѓа близнаци.
Примери:
Баба ми двапати се близнела.
Овците се близнат.
Стадо ми се објагнило, половината се близнило.
Изведенки
близнење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК