а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

близина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Мало растојание меѓу две точки, предмети во просторот.
Англиски: proximity Албански: afërsi
Примери:
Определена близина.
Непосредна близина.
Дуќанот се наоѓа во близина на булеварот.
Нема луѓе во нивната близина.
2. Мала оддалеченост од некого, од нешто.
Англиски: closeness Албански: afërsi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Близината го направи своето, тие се вљубија.
Чувствуваше близина на некое животно.
Изведенки
близински прид.
близинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи