а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ближи

(се) ближат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се приближува просторно.
Англиски: approach Албански: afrohet
Примери:
Познат чекор се ближи.
Се ближи колона војници.
Се ближеше кон излезот.
Се ближевме кон селото.
Се ближат коњите.
2. Се приближува временски.
Англиски: draw near Албански: afrohet
Примери:
Ближеше ручек време.
Се ближи зима.
Се ближи свадбата.
Средовечен човек - ближи педесет години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи