а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ближен

ближни
Вид збор: Придавка
1. Тој што е во блиски родниниски или пријателски односи.
Англиски: close
Примери:
За доброто на ближниот.
Да најдеме некој ближен за да помогне.
Таткото и ближните ја нарекуваат убавица.
2. близок
Англиски: close
Примери:
Ближниот рид.
Ближната пошта.
Селаните од ближното село.
Ближните манастири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи