а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блех-оркестар

мн. блех-оркестри
Вид збор: Именка, машки род
Оркестар составен од блех-инструменти.
Англиски: brass orchestra Германски: Blechorchester
Употреба: Музика и танц
Примери:
Еден од најпознатите и најпопуларните блех-оркестри во светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи