а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блех-музика

Вид збор: Именка, женски род
Музика што се изведува на лимени дувачки инструменти.
Англиски: brass music Германски: Blechmusik
Употреба: Музика и танц
Примери:
Дочек со блех-музика, народни песни и ора.
Се одгласија фолклорни звуци и блех-музика.
Изведенки
блех-инструмент м.
мн. блех-инструменти
дувачки, лимен инструмент
FlexiMac
 менување на македонски глаголи