а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блеф

мн. блефови
Вид збор: Именка, машки род
Измама преку преувеличување или лажно претставување на вистинската состојба.
Англиски: bluff
Примери:
политички блеф
блеф од реклама
Тој не е за блеф.
многу блефови
Изведенки
блеферски прид.
блеферскиот
измамнички
Пример: блеферски потег
FlexiMac
 менување на македонски глаголи