а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блефира

блефираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прави блеф, измамува, залажува.
Англиски: bluff
Примери:
Играчот на покер блефираше во играта.
Не блефирај, ти синоќа најмалку пиеше.
Блефира на секој чекор.
Изведенки
блефирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи