а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блести

блестат
Вид збор: Глагол, несвршен
блеска
Англиски: shine
Примери:
Езерото блестеше на сонцето.
Светла блестат.
Очите блестеа.
Блештат молњи.
Блешти круната.
Блешти витрината
Блешти убавината.
Изведенки
блешти несв.
блештат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи