а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блесне

блеснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наеднаш испушти силна светлина; силно светне.
Англиски: flash Албански: shndritë
Примери:
Блесна молња.
Блесна сјај.
Сонцето ќе блесне меѓу облаците.
Блесна светлина од фарови.
Градските светилки блеснаа.
2. Наеднаш се открие, се пројави со нешто.
Англиски: flash up Албански: shndritë, paraqitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неочекувано блесна една мисла.
Ќе блесне нејзината убавина.
Блесна неговиот успех.
Блесна неговиот успех.
Неговото лице блесна од среќа.
Нејзините очи блеснаа од радост.
Изведенки
1. блеснува несв.
блеснуваат
2. блеснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи