а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блескот

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Блесок, сјај.
Англиски: shine
Примери:
Блескот од езерото.
Блескот од молња.
Блескотот на чистата река Радика.
Блескот од нож.
Блескотот на хеленизмот.
Лажен блескот на приредената книга.
Силен блескот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи