а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блескотен

блескотниот
Вид збор: Придавка
Што е со блескот, што блескоти.
Англиски: shiny
Примери:
Блескотен водопад.
Блескотни ѕвезди.
Изведенки
1. блескотно прил.
Пример: Водата блескотно паѓаше од карпите.
2. блескотност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи