а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бленда

мн. бленди
Вид збор: Именка, женски род
Уред со кој се регулира количеството светлина што доаѓа низ објективот на фотографскиот апарат, микроскопот или рендгенскиот апарат.
Англиски: diaphragm Германски: Blende
FlexiMac
 менување на македонски глаголи