а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блекне

блекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За овца, јагне - испушти карактеристичен глас.
Англиски: bleat Албански: blegëroj
Примери:
Белото јагне блекна два-три пати.
2. Каже нешто.
Англиски: say Албански: blegëroj, flas
Употреба: Иронично , Преносно значење
Примери:
Блекни нешто!
Никој да блекне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи