а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блее

блеат
Вид збор: Глагол, несвршен
За овца, јагне - испушта карактеристичен глас.
Англиски: bleat
Примери:
Во трлото блееја овците.
Јагнето блее.
Изведенки
блеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи