а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блед

бледи
Вид збор: Придавка
1. Што нема природна боја. што е без руменило на лице, кожа, усни и сл.
Англиски: pale
Примери:
Со високо, бледо чело.
Блед образ.
Бледи раце.
2. Што е слабо изразен, недоволно сјаен, што не е јасен.
Англиски: fade
Примери:
Бледа копија на оригиналот.
Блед пламен.
Бледи спомени.
Бледо чувство.
Изведенки
1. бледо прил.
недоволно јасно.
Пример: Гледа бледо.
2. бледост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи