а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бледолик

бледоликиот
Вид збор: Придавка
Што е со бледо лице.
Примери:
Средовечен бледолик човек.
Бледолика девојка.
Бледолико момче.
Бледолики жители.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи