а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бледозелен

бледозелениот
Вид збор: Придавка
Што е зелен со бледа нијанса.
Англиски: pale green
Примери:
Бледозелени очи.
Бледозелено лисје.
Бледозелена рамка.
Бледозелен папрат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи