а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бледожолт

бледожолтиот
Вид збор: Придавка
Што е жолт со бледа нијанса.
Англиски: pale yellow
Примери:
Бледожолт пламен.
Бледожолта светлина.
Бледожолто сонце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи