а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бледникав

бледникавиот
Вид збор: Придавка
Што не е многу блед.
Англиски: fade
Примери:
Бледникав отсјај.
Бледникав образ.
Бледникава светлина.
Бледникаво месо.
Изведенки
бледникавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи