а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блато

мн. блата
Вид збор: Именка, среден род
Кална месност, мочурлив предел.
Англиски: swamp Албански: moçal
Употреба: Географија
Примери:
Над блатото имаше голема магла.
Смрдливо блато.
По блатата се појавија роеви од муви и од инсекти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи