а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бласфемија

(едн.) бласфемијата
Вид збор: Именка, женски род
богохулство, хулење
Англиски: blasphemy
Употреба: Религија
Изведенки
1. бласфемичен прид.
бласфемичниот
2. бласфемично прил.
Пример: звучи бласфемично
FlexiMac
 менување на македонски глаголи