а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бланко

Вид збор: Придавка
Неиспишан, непополнет (обично во изрази: бланко-кредит, бланко-меница, бланко-потпис).
Англиски: blank Албански: blanko, i zbrazët
Употреба: Економија , Неменлив збор
Изведенки
бланко прил.
Пример: Директорот потпиша бланко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи