а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бланкет

мн. бланкети
Вид збор: Именка, машки род
Формулар, образец за разни потреби.
Англиски: form
Примери:
Купи два бланкета за пријавување испити!
Еден бланкет за уплата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи