а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бламира

бламираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Осрамоти, осрамотува некого, предизвика, предизвикува чувство на срам.
Англиски: shame Француски: blâmer Албански: komprometoj, turpëroj
Примери:
Некои деца ги бламираат родителите.
Мажот ја бламираше жената пред гостите.
2. (се бламира) се осрамоти, се осрамотува
Англиски: shame Француски: blâmer Албански: komprometohem, turpërohem
Примери:
Пијаните гости се бламираа пред домаќините.
Изведенки
бламирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи