а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

блазиран

блазирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 35003
Што е заситен од сите задоволства, рамнодушен на се.
Англиски: conceited
Примери:
Блазирана девојка.
Блазирани млади луѓе.
Изведенки
блазираност ж.